HISTORIE KLUBU
Tradice oddílu kopané TJ Union Děčín náleží k základním pilířům novodobé historie města i okresu Děčín.
Již na podzim roku1945 byl učiněn pokus o založení sportovního klubu.V tehdy samostatné obci Bynově mezi osídlenci nechyběli nadšenci pro kopanou (Josef Simr, Josef Aksamit, Miroslav Neubert, Ladislav Verbíř ad.),kteří měli zájem o rozvoj populárního sportu i v jejich novém domově.Tato snaha byla korunována úspěchem dne 9.3.1946,kdy rozhodnutím ustavující valné hromady vznikl SK BYNOV.
Začátky nového klubu nebyly snadné.Sehnat vybavení a zajistit sociální zázemí pro zhruba třicet „kopálistů“bylo dosti obtížné.Tyto problémy byly úspěšně zdolány zásluhou MNV Bynov,který daroval látku na dresy a pomohl zajistit i zázemí v budově sokolovny.Největší potíž však byla mít vlastní – domácí – hřiště.Na jediném vhodném místě stál sběrný tábor,proto se muselo čekat na jeho zrušení.Z toho důvodu se přípravná utkání hrála vesměs na hřištích soupeřů se střídavými úspěchy.
Po ukončení odsunu došlo konečně k likvidci sběrného tábora.Odstraněním pozůstatků II.světové války mohla být upravena škvárová hrací plocha a její okolí.Pak již nic nebránilo hrát i na vlastním hřišti.Nikdo dnes nespočítá hodiny,které tehdejší členové a příznivci klubu odpracovali na brigádách,aby vybudovali opravdu domácí prostředí.Nikdo dnes nezměří nadšení,s jakým toto hřiště vznikalo!
I přes poměrný nedostatek registrovaných hráčů bylo mužstvo SK Bynov přihlášeno do mistroství III.třídy soutěžního ročníku 1946-47.Spolu s ním ve skupině startovala mužstva SK Děčín,SK Modrá,SK Jílové,SK Libouchec,SK Boletice,Železničáři Děčín,Poštovní SK Podmokly a SK Bělá. K velkému překvapení naše mužstvo skončilo celkově na 2.místě za vítězným SK Děčín a s bilancí 14 7 3 4 55:39 17 postoupilo do oblastního přeboru II.třídy.Nečekaný,ale zasloužený úspěch byl tou nejlepší odměnou hráčům,funkcionářům a divákům za přestálé problémy,za pomoc při vybudování hřiště a překonávání mnohých problémů v prvním roc existence klubu.
První utkání v nové soutěži na hřišti SK Sulejovice bylo důkazem,že mužstvo je schopno pokračovat v dobrých výkonech.V sestavě Ubl – Kubeš – Vojáček – Málek – Pulc – Pochman – Antala II. – Bárta – Čelobentič – Antala I. – Veselý zvítězilo 4:2 brankami Čelobentiče (2),Antaly I. a Veselého.
Po podzimní části skončilo mužstvo na slibném 4.místě se ziskem 8 bodů ze sedmi utkání,která byla sehraná prakticky ve stejné sestavě.V jarní části složení mužstva již nebylo tak stabilní,což se projevilo i ve výsledcích.SK Bynov získal pouhé 4 body (1 vítězství!)a obsadil celkově 6.místo s bilancí 14 5 2 7 42:55 12.Nejlepším střelcem mužstva byl Václav Čelobentič,který ve 14 utkáních vstřelil 12 golů(!!).Tak skončil první rok v krajské soutěži.
Hráči Přicházeli i odcházeli podle toho,na jaké úrovni se kde právě hrálo.Jádro mužstva sice zůstalo beze změn,což však nezabránilo sestupu mužstva do okresního přeboru po skončení soutěžního ročníku 1950-51.Tato situace nezmírnila odhodlání hrát i v okresním měřítku co nejlépe,aby bynovská kopaná neztratila nic z dobrého jména,získaného kvalitní hrou a prací hráčů a funkcionářů. I přes sestup se kolem hráčů základního kádru zformovalo nové mužstvo , kterému se to podařilo.
V roce 1953 došlo v rámci změn struktury ČSTV k přejmenování SK Bynov na DSO SPARTAK DĚČÍN IX – BYNOV.Tato změna předznamenala další úspěšné období.V rámci KV DSO Spartak se hrála dlouhodobá pohárová soutěž ,v níž startovala i mužstva vyšších soutěží (např.Spartak Ústí n.L.,Spartak Roudnice ad.).Naše mužstvo obsadilo celkové 2.místo ,což byl úspěch,s nímž nikdo nepočítal.Další úspěch přinesl rok 1954 ,kdy se Spartak Bynov stal okresním přeborníkem a postoupil zpět do krajské soutěže,o což se zasloužili:Štercl,Padevět R.,Pochman,Bárta,Vosáhlo K.,Vojáček,Čelobentič,Procházka K.,Mazura,Vagai,Vídečan a Hujčák R. Předsedou oddílu byl Václav Kupec ,velký příznivec a obětavý člověk.
I přes poměrně dobré výsledky a umístěění v soutěžních ročnících 1955-6 a 1956-7 dochází opět k sestupu do okresního přeboru.Těžko se lze dnes dopátrat příčin poklesu výkonnosti.Je však jisté,že nastal pozvolný úpadek bynovské kopané a ústup z vydobytých pozic.Krize vyvrcholila v ročníku 1961-2,kdy v Bynově zůstala jen družstva mládeže(žáci a dorostenci),nebot A-mužstvo se prakticky rozpadlo a jméno Sparat Děčín IX-Bynov zmizelo ze soutěží dospělých.Naštěstí tento stav neměl dlouhé trvání.
Na jaře roku 1964 se zásluhou Josefa Molnára začalo tvořit nové družstvo mužů sestavené převážně z vlastních odchovanců.Začínalo se prakticky „od piky“.Zásluhou pochopení tehdejšího předsedy TJ pana Martínka byly vytvořeny podmínky pro kompletní činnost oddílu ve všech kategoriích.Za tuto skutečnost patří Jožovi Molnárovi i dnes náš dík.Tento muž činu v té době dělal prakticky vše:předsedu oddílu, sekretáře, trenéra, hospodáře a ještě se stačil věnovat výchově dorostu.Velkou oporou mu byl i tehdejší správce ZK KIN pan Procházka František st.Teprve později,na podzim 1964,se připojili další spolupracovníci:Fr. Proccházka ml.,Mareš Jaroslav, Šmíd Jos. a Verbíř Václav.
Nově tvořené mužstvo nastoupilo ke svému prvnímu utkání proti Spartaku Boletice v sestavě: Formánek – Černý, MIchl, Sak, Vl. Štětka, O. Veselý ml., Slezák, Červený, Mrnka, Duras a Gurský.Výsledek 4:4(goly Gurský 3 a Duras1)dával naději pro účast v okresní soutěži III.třídy, kam se mužstvo po serii přípravných utkání přihlásilo .K velkému překvapení naše mužstvo s převahou zvítězilo ve své skupině a postoupilo do II.třídy.Do okresního přeboru 1965-66 vstupoval mladý kolektiv již pod dnešním názvem TJ UNION DĚČÍN s kádrem : Freudl,Formánek,Černý,Michl, Sak ,Kubeš Jar.,Veselý O. ml.,Gurský,Štětka Vl.,Mareš Jos.,Hodbod,Kříženecký,Slezák, Červený, Fofonka a Čurda Josef.Nízký věkový průměr – necelých 21 roků – zajištoval perspektivnost mužstva.Jako nováček obsadilo 6.místo,což bylo lichotivé umístění.Nebýt však některých herních výpadků,pramenících z malých herních zkušeností, mohla být konečná bilance tohoto soutěžního ročníku mnohem lepší.
Na jaře a v létě 1966 došlo ke změnám ve vedení oddílu.Místo J. Molnára přišel trenér Lad. Zároba, místo V. Verbíře se stal sekretářem Vrat. Kytka (bývalý mladý rozhodčí) a funkci předsedy oddílu vykonával Josef Štercl st.
To co herně naznačil 1965-66,potvrdil ročník následující.Mužstvo zvítězilo v okresním přeboru a zcela zaslouženě postoupilo do I.B třídy.Z funkce trenéra však musel ze zdravotních důvodů odstoupit L. Záruba,aby jej nahradil Jiří Klinský st.Pod jeho vedením pokračovalo mužstvo v kvalitních výkonech a v ročníku 1968-69 postoupilo do I.A třídy!
Soutěžním ročníkem 1967-68 začalo výkonnostně velmi dobré období,v němž mužstvo Unionu hrálo krajské soutěže (I.B a I.A třídu)až do ročníku 1983-84,z toho od srpna 1973 do června 1980 I.A třídu.Vyvrcholením byl ročník 1974-75,kdy Union skončil v B skupině I.A třídy na 3.místě se ztrátou 4 bodů na postupující TJ SEPAP Jílové a 1 bod za TJ Štětí.Tohoto úspěchu bylo dosaženo s kádrem: Vepřek, Kupec, Svoboda, Padevět R. ml., Howanycz, Kolušek, Šinták, Hypius Vl., Gurský, Landa, Havránek, Beránek, Tesař, Dusil, Šmahel a Macko.Trenérem byl Padevět Rudolf st.,jehož jméno se bynovskou kopanou prolíná ve dvou etapách .Ta první pro odchovance Unionu Žižkov trvala od roku 1953 do roku 1961,kdy zde působil jako hráč.V době krize bynovské kopané působil v dnes již zaniklém Kovostroji Děčín,kde byl trenérem B mužstva.Získal trenérskou kvalifikaci a své zkušenosti i zápal pro věc „fotbal“dal v roce 1969 plně do služeb našeho oddílu i tělovýchovné jednoty.Vinou zhoršujícího se zdravotního stavu předal trenérské žezlo v červnu 1980dalšímu bývalému hráči Unionu – Vladimíru Štětkovi. Dále však pracoval ve funkci předsedy oddílu a místopředsedy TJ.V těchto funkcích se výrazně podílel na výstavbě samostatné budovy kabin přímo u hřiště,realizované v tehdejší „Akci Z“.Od 1.2.1983 až do svého náhlého skonu dne13.8.1984 byl i správcem.
I přes snahu hráčů a funkcionářů oddílu došlo v ročníku 1979-80 k sestupu do I.B třídy.Zřejmě se začalo projevovat chyba z let 1971-75,kdy oddíl měl sice dvě družstva žáků ,ale žádné dorostenecké.Tím chyběla možnost doplnování mužstva z vlastních zdrojů.Výkonnostní krize tak pokračovala a projevila se nejprve v ročníku 1983-84 (sestup do II.třídy),aby vyvrcholila v následujícím ročníku 1984-85 10.místem v A skupině II.třídy.Union skončil jen jedno místo a dva body od sestupu do III.třídy!Díky přístupu hráčů a funkcionářů se propad podařilo zastavit.V ročníku 1985-86mužstvo vyhrálo A skupinu II.třídy a ve dvoukolovém finále podlehlo mužstvu V. Šenov až na penalty.Teprve v ročníku 1988-89 byl, po velkém souboji s Kovostrojem Děčín B,vybojován návrat do krajské soutěže .Pod vedením trenéra Vladimíra Štětky a vedoucího Rudolfa Padevěta ml. nastupovali tito hráči :Kmínek, Kožár, Beneš, Gurský,Basař, Kudr, Tetřev, Kozel, Bedrníček, Tůma, Kolařík, Nutr, Dvořák, Handlíř, Mikulec, Reisinger a Kasík.
V novém soutěžním ročníku 1989-90 vystřídal trenéra Vl. Štětku další odchovanec bynovské kopané – Jan Gurský a mužstvo obsadilo konečné 6.místo.V následujícím ročníku se nepodařilo zopakovat dobré výkony a opět sestup do okresní soutěže.V ročníku 1992-93 mužstvo vybojovalo postup do I.B třídy.V té době se začalo velmi vážně uvažovat o zatravnění hrací plochy.Do tohoto nelehkého úkolu se pustili pánové I. Bodák a K.Šámal ml.,kteří museli absolvovat velké množství komplikovaných jednání a překážek na tomto složitém úkolu.Ten se jim podařilo zdárně dokončit s výraznou pomocí a podporou předsedy TJ p.Z. Pochmana st.A významné osobnosti děčínské kopané – p.Jaromíra Bakeše,který zde působil ve funkci sekretáře fotbalového oddílu.
V ročníku 1993-94 se v Bynově opět hrála I.B třída.Po dobrých výsledcích však v následujícím ročníku přišel opět setup do II. třídy.Byla to dan za výstavbu travnaté hrací plochy a azyl na „Máchovce“.Ukázalo se,jakou sílu má nefalšované domácí prostředí.
V ročníku 1995-96 se mužstvu nepodařilo významný dárek k 50.výročí založení klubu a kádr ve složení: Klabeneš, Sládeček, Dragoun P., Dragoun K., Svoboda, Líbal, Bodák, Lacza, Novák, Tůma, Bedrníček, Ihnát, Ticháček, Šulc, Donát, Krejčí, Čurda J., Kozel M., Vesselý, Kmoch a Choc pod vedením trenéra J. Gurského skončil ve II.třídě na 5.místě.
Postup byl vybojován až v ročníku 1998-99,kdy mužstvo získalo rekordních 74 bodů s impozantním skore 95:25 a obsadilo zcela zaslouženě 1.místo. Bohužel se jednalo pouze o epizodní působení ve vyšší soutěži, neboť následoval sestup zpátky do okresních soutěží. Od ročníku 2000-01 do ročníku 2003-04 se v Bynově hrála II.třída. Až v následujícím roce se postup podařilo vybojovat, ale opět jen na jeden rok. To se opakovalo i v sezoně 2008-2009, kdy pod trenérem Michalem Mitrem nastupovali hráči: Jeřábek, Spišák, Beneš, Bedrníček ml, Murdych P., Znojemský, Vodička, Hanus, Pulda, Mitro, Miško, Valenta, Fojt, Doubrava, Malec, Novotný, Hloušek a Bezouška.
Od sestupu v sezoně 2010-2011 mužstvo převzal Vladimír Bedrníček st. a ve II. třídě mužstvo bojovalo až do sezony 2014-2015. Dorost se nepodařilo udržet a pro nedostatek hráčů jsme museli odmítnou hrát krajskou soutěž. Zůstalo nám pouze jedno družstvo žáků.
Ekonomické problémy posledních let se prohlubovaly, což vedlo na valné hromadě v srpnu 2014 k výměně vedení TJ i fotbalového oddílu. Do čela TJ byl zvolen nový předseda Jindřich Zlámal, do té doby i po tom trenér žáků a sekretář FO, jako místopředseda Libor Eichelmann, vedoucí A mužstva, jako hospodářka se vrátila Jaroslava Štětková. Předsedou FO byl zvolen Jaroslav Kvapil a jeho zástupcem a místopředsedou dlouholetý člen Unionu Vladimír Štětka. Z původního vedení FO i TJ zůstali pouze Vladimír Bedrníček st., František Padevět a Jiří Pochman. Za oddíl kuželek byl do vedení zvolen Petr Kumstát. V7bor začal ihned intenzivně pracovat na zajištění další sportovní činnosti. V plánu byl rozvoj sportovišť: zateplení kabin, nová okna, změna vytápění (náhrada akumulačních kamen za tepelné čerpadlo) a výstavba zavlažovacího systému hřiště. S ohledem na potřebu zvýšit příjmy a mít možnost dosáhnout na dotace, který byly potřeba na realizaci nových plánů rozvoje, přišla TJ na popud nového předsedy na podvojné účetnictví. Díky obětavé práci J. Štětkové se to podařilo již od ledna 2015.
Do soutěží 2014-2015 jsme přihlásili mladší přípravku vedenou p. Padevětem, mladší žáky vedené p. Zlámalem a A mužstvo nově vedené Vladimírem Štětkou. Do roku 2015 jsme vstupovali s velkými plány na modernizaci kabin, které se zhroutili 11.2.2015, kdy požár zničil celé naše zázemí. Budova musela být stržena kvůli azbestu a narušené statice konstrukce. Od této chvíli začala snaha o rychlé obnovení našeho zázemí. Díky pochopení ZŠ Bynov jsme našli v jejich prostorách dočasný azyl a mohli jsme tak hrát i nadále domácí utkání na našem hřišti. Díky úsilí p. Zlámala se podařilo získat od ČEZ, a.s. sestavu mobilních buněk za symbolickou částku. Sestava byla přivezena v září 2015 ihned po demolici původní budovy a přípravě základových patek a přípojek vody, elektřiny a odpadů. 22.12.2015 byly nové kabiny připraveny k užívání.
Na tomto místě bychom rádi vyzvedli a poděkovali našim partnerům, kteří se na obnově fotbalových kabin významně podíleli, nebo nám pomohli v další činnosti. Naše partnery naleznete v kategorii sponzoři. Po sportovní stránce jsme byli na jaře 2015 úspěšní. Mladší přípravka skončila na 1.místě a získala titul přeborník okresu. Mladší žáci skončili na 5. místě. Muži skončili na 3. místě, ale nakonec bylo i toto umístění postupové do I.B. třídy. Na tomto úspěchu měli podíl trenér Vladimír Štětka a vedoucí mužstva Libor Eichelmann st. Za postupující tým hráli: Jeřábek, Zvolský, Brázdil, Bernat, Fojt, Kalaš, Bedrníček ml, Eichelman ml, Sejkora, Bezouška, Vyskočil, Husák, Mrváň, Malec, Galaš, Očipka.
V ročníku 2015-16 převzal trenérské žezlo A mužstva opět Vladimír Bedrníček st. a jako asistent Petr Husák. Vstup do sezony se podařil a na podzim jsme skončili na 7. místě. V jarní části jsme hráli dobře a jako nováček I.B. jsme celkově nasbírali 13 výher a 13 proher. Starší žáci vedené trenéry J. Zlámalem a Vl. Štětkou skončili v okresním přeboru na 4. místě. Starší přípravka vedená p. Padevětem završila výbornými výkony sezonu a skončila na 1. místě. Hlavní nesportovní úkol byl dostavět klubovou restauraci a stále zvelebovat zázemí. Klubovou restauraci jsme postavili a slavnostně otevřeli v říjnu. Dostavbou restaurace jsme završili velké úsilí mít po požáru opět kompletní zázemí pro náš oddíl.
V říjnu Jindřich Zlámal rezignoval na post předsedy TJ a na jarní valné hromadě v r. 2017 byl zvolen předsedou Libor Eichelmann st. a místopředsedou Lukáš Trnka.
Ročník 2016-2017 začalo A mužstvo s novým trenérem Pavlem Horáčkem. Na konci soutěže jsme byli na 6. místě, kdy jsme měli 15 výher a 11 proher. Starší žáci pod vedením Vladimíra Štětky skončili na 4. místě. Starší přípravka vedená Františkem Padevětem zopakovala své loňské umístění – první místo. Po náboru nejmladších dětí sdružených do nového oddílu mladší přípravky pod vedením Lukáše Trnky jsme se vrátili ke kořenům fotbalu a veřejnosti opět můžeme nabídnout tréninky fotbalu od 6 let. I přes prohry na začátku soutěže se projevila dobrá trenérská práce a i výsledky byly ke konci soutěže mnohem lepší.
Ročník 2017-2018 mělo A mužstvo zatím nejlepší umístění a to 4. místo, 16 výher, 10 proher a celkové skóre 82:50. V nastávající sezoně bude nutné umístění do 6. místa, neboť bude reorganizace krajských soutěží. Za úspěšné mužstvo nastoupili tito hráči: Jeřábek, Zvolský, Brázdil, Kalaš, Bedrníček ml, Eichelmann ml, Bezouška, Galaš, Očipka, Malowanyj, Rangl, Humlíček, Huček, Valenta, Murdych J, Horyna, Geletič. Starší žáci sehráli výborně soutěž a skončili na 2. místě. Dokonce se stali vítězi o pohár předsedy OFS, kde ve finále porazili SK Březiny 7:2. Starší přípravka opět nezklamala a ve své skupině skončili opět na 1. místě. Nezklamala ani mladší přípravka, která skončili na 3. místě, dokonce zvítězila ve 2 turnajích. V soutěži jsme měli i dorostenecký oddíl ve spojení s Jílovým. Skončili na 6. místě. Do dalšího soutěžního ročníku 18-19 jsme pro nedostatek hráčů museli oddíl odhlásit ze soutěže.
V červnu 2018 se na valné hromadě schválilo zřízení nového oddílu házené, pod vedením Mgr. Yvety Jiránkové a vedoucího trenéra Antonína Čajky.
Každý den se zapisuje do historie a i vy nám můžete pomoci, ať už jako finanční sponzor, nebo jako trenér, administrátor klubu, fotograf či kameraman našich domácích zápasů. V jednotě je síla a uvítáme každého, kdo nám bude chtít v této náročné práci pomoci.